my na Facebooku


 
DAN EUROPE

 

TERMINY WYJAZDÓW NURKOWYCH
W 2018 ROKU

 
nasza baza - wrak Manta
nasz baza w Ińsku

 
testy sprzętu nurkowego
testy sprzętu nurkowego

 

najlepsze miejsca nurkowe w północno-zachodniej Polsce

 

najlepsze miejsca nurkowe w Niemczech

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

<<  główna strona galerii    

<<   Najlepsze miejsca nurkowe
na terenie Niemiec
    

Kamieniołom Prelle

Miejscowość: Eckartsberg / Zittau (Sachsen)
Typ zbiornika wodnego: jezioro w kamieniołomie
Głębokość: max 46 m
Napełnianie butli: jest baza nurkowa i możliwość napełnienia butli
Zgłoszenie przyjazdu: wymagane zgłoszenie lub pozwolenie

Położenie: kamieniołom położony po prawej stronie od autostrady A4 na Drezno obok miejscowości Pulsnitz, w miejscowości Haslich.

Baza nurkowa: to miejsce nie posiada bazy nad tym kamieniołomem jest pomieszczenie gdzie należy uiścić opłątę za nurkowanie i dokonać rejestracji. Miejsce na sklarowanie sprzętu. Właściwa baza znajduje się nad kamieniołomem Steina. Przed wejściem na teren kamieniołomu można podziwiać ciekawą ekspozycję wagoników i infrastruktury służącej do transportu urobku z kamieniołomu. Jest to barwne urozmaicenie terenu. Całodzienna opłata za nurkowanie w kamieniołomie..

Wejście do kamieniołomu: teren ogrodzony, furtka otwarta do wczesnego rana do zachodu słońca. Zimą baza otwarta tylko w weekendy. Zejście po wąskich schodkach, kilkanaście stopni, łatwe, wejście szerokie, płytkie do 1,5 m gdzie można dokonać poprawek sprzętu.

Po zanurzeniu: półka, z której schodzi się pod wodę obrywa się nagle pionowo w dół i opada do około 35m. Tuż pod półką lekko na prawo znajduje się wrak sporej łodzi motorowej na 28-33m. Płynąć dokładnie do środka kamieniołomu można osiągnąć głębokość około 47 m. Na lewo od wejścia piękna półka gęsto obrośnięta roślinnością gdzie lubią się kryć naprawdę duże szczupaki. Dalej pionowa ściana opadająca do około 25m ciekawie obrośnięta roślinami i glonami. Ze względu na wielkość kamieniołomu i jego głębokość - ciężko jest go opłynąć naokoło. Główną atrakcją jest głębokość i wrak łodzi.

Woda: w zależności od pory roku - do termokliny widoczność około5m, potem drastycznie spada - tzw. herbata, aby po przejściu pod termoklinę wyklarować się do 10-15m. Woda ciemna, o zielonkawym odcieniu, kamieniołom już ze względu na swój wiek zaczyna mieć okresy kwitnienia wody, temperatura pod termokliną 6stC w lecie.

Fauna i flora: główną gwiazdą tego kamieniołomu jest wielki szczupak lubiący polować na lewo od wejścia do wody. Okonie, płotki, karasie i liny dopełniają reszty. Roślinność jest ciekawa, ale głównie na kilku półkach skalnych, porosty i glony.
Kontakt: www.tauchschule-dresden.de

materiały i zdjęcia udostępnione dzięki uprzejmości www.bulbul.pl

771_p.jpg
772_p1.jpg
773_p2.jpg
774_p3.jpg
775_p4.jpg
776_p5.jpg
777_p6.jpg
778_p7.jpg
779_prele.jpg
780_prelle0.jpg
781_prelle1.jpg
2467_IMG_1212.JPG
  

 

 


SZCZECIŃSKIE CENTRUM NURKOWE "DIVE DEVIL", 70-376 Szczecin, ul. 5-go Lipca 23 B, tel.: 91 484 0164