my na Facebooku


 
DAN EUROPE

 

TERMINY WYJAZDÓW NURKOWYCH
W 2018 ROKU

 
nasza baza - wrak Manta
nasz baza w Ińsku

 
testy sprzętu nurkowego
testy sprzętu nurkowego

 

najlepsze miejsca nurkowe w północno-zachodniej Polsce

 

najlepsze miejsca nurkowe w Niemczech

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

<<  główna strona galerii    

<<   Najlepsze miejsca nurkowe
na terenie Niemiec
    

Kamieniołom Sparmann

Miejscowość: Kamenz (Sachsen)
Typ zbiornika wodnego: jezioro w kamieniołomie
Głębokość: max 70 m
Napełnianie butli: jest baza nurkowa i możliwość napełnienia butli
Zgłoszenie przyjazdu: wymagane zgłoszenie lub pozwolenie

Położenie: kamieniołom znajduje się w samym centrum miejscowości Kamenz, na prawo do autostrady A4 na Drezno. Polecam zakup planu miasta lub zasięgnięcie języka już na miejscu, w miasteczku.

Baza nurkowa: ze względu na położenie kamieniołomu w mieście, jest od dobrze zagospodarowany i utrzymany. Nad samą wodą znajdują się pomieszczenia, gdzie można sklarować cały sprzęt i się przebrać, sprężarka, budynek, gdzie można wynająć pokój na kilka osób, duży taras gdzie można miło odpocząć, sanitariaty i łazienki na wysokim poziomie, miejsce na parking auta. Dużym mankamentem jest brak przygotowanych miejsc na rozbicie namiotu, można to zrobić właściwie gdziekolwiek na terenie bazy (pod warunkiem, ze w nie przeszkadzającym miejscu) lecz w sezonie letnim należy się liczyć z dużą ilością osób przychodzących po prostu na kąpielisko. Po prostu brak tu prywatności i miłej atmosfery pola namiotowego. Obowiązuje opłata za korzystanie z kamieniołomu.

Wejście do kamieniołomu: teren bazy jest otwarty od strony miasta, wjazd jest pomiędzy domami. Samo wejście do wody to kilka szerokich betonowych schodów, potem krótkie metalowe schody. Kończy się małą metalową platformą pod powierzchnią wody. Tuż pod platformą dno opada na 6m.

Po zanurzeniu: tuż po zanurzeniu dno opada na 6m. Można wybrać drogę w lewo od wejścia, na wprost lub w prawo.Na prawo od wejścia ciągnie się piękna, malowniczo poprzecinana licznymi półkami skalnymi pionowa ściana opadająca na około 40m. Na tej ścianie można w kilku miejscach znaleźć stare urządzenia służące do wydobywania urobku - dźwigary, platformy górnicze i łańcuchy z linami.
Na wprost od wejścia, płynąc w kierunku środka akwenu, można znaleźć głębię około 67m. Na dnie wiele dużych bloków skalnych, kilka małych przegłębień.
Na lewo od wejścia znaleźć można mnóstwo większych lub mniejszych półek skalnych obrośniętych bogato roślinnością i płynąc wzdłuż lewego brzegu można dotrzeć do zatopionego lasu. Jest to naprawdę miłe miejsce gdzie na niewielkiej głębokości - ok. 10m - można pływać wśród drzew i krzewów. Akwen jest na tyle niewielki, ze można go spokojnie opłynąć naokoło przy jednym podejściu.

Woda: ciemny, głęboki i zimny akwen. Woda na 5-6 m bez zakwitów, poniżej zaczyna się pas termokliny do około 15m, ciemny i mętny, nieprzepuszczający światła, tak że na głębokości około 30m w jest ciemno. Poniżej woda osiąga widoczność nawet do 10m.

Fauna i flora: w płytszych miejscach kamieniołomu, zwłaszcza przy zatopionym lesie oraz na płytszych półkach skalnych spotkać można wiele okoni, małych szczupaków i płoci, krąpi i karasi. Roślinność bardzo bujna, zwłaszcza przy zatopionym lesie. Ciekawe miejsca dla fotoamatorów.
Kontakt: www.techtauchen-sparmann.de


796_spa.jpg
797_spa4.jpg
798_spa6.jpg
800_sparmann1.jpg
801_sparmann1m.jpg
802_sparmann2m.jpg
803_sparmann3.jpg
804_sparmann11.jpg
805_sp0000.jpg
806_sp000.jpg
807_sp00.jpg
808_sp0.jpg
809_spooo.jpg
810_spoooo.jpg
811_spp.jpg
812_sppp.jpg
813_ssp.jpg
814_mapa_sparmann1.jpg
825_plan-Sparmana.jpg
826_Sparmann_09.jpg
  

 

 


SZCZECIŃSKIE CENTRUM NURKOWE "DIVE DEVIL", 70-376 Szczecin, ul. 5-go Lipca 23 B, tel.: 91 484 0164