my na Facebooku


 
DAN EUROPE

 

TERMINY WYJAZDÓW NURKOWYCH
W 2018 ROKU

 
nasza baza - wrak Manta
nasz baza w Ińsku

 
testy sprzętu nurkowego
testy sprzętu nurkowego

 

najlepsze miejsca nurkowe w północno-zachodniej Polsce

 

najlepsze miejsca nurkowe w Niemczech

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

<<  główna strona galerii    

<<   Najlepsze miejsca nurkowe
na terenie Niemiec
    

Kamieniołom Wildschutz


Miejscowość: Wildschutz / Torgau (Sachsen)
Typ zbiornika wodnego: jezioro w kamieniołomie
Głębokość: max 74 m
Napełnianie butli: jest baza nurkowa i możliwość napełnienia butli
Zgłoszenie przyjazdu: wymagane zgłoszenie lub pozwolenie


Położenie: kamieniołom położony jest około 30km na północny wschód od Lipska i 30 na północny zachód od Drezna w Niemczech. Kamieniołom Wildschutz, Kobershainerstr.2, Saksonia, Niemcy.
Dokładny dojazd: dojazd z Poznania - Poznań-Berlin A12- zjazd na Drezno A13 - zjazd na drogę lokalną 87 na Lipsk - zjazd 12 km przed Eilenburgiem na południe w Mockhrena na Wildschutz - należy przejechać przez "centrum" Wildschutz ze stawkiem po środku mijając go po lewej stronie - droga skręca w prawo - następnie jest rozgałęzienie – w prawo na Schona ale my jedziemy w lewo główną drogą - następnie po około 300m droga prowadzi prosto a my skręcamy w lewo cały czas główną drogą - po około100m droga zakręca w prawo i już po około 200m po prawej stronie jest wjazd na teren bazy nurkowej. Od stawku w Wildschutz do kamieniołomu jest około 1km.

Baza nurkowa: Rodzina Buder prowadzi tu bazę nurkową. Cały obszar jest wspaniale zagospodarowany, jest tu plac z wiatami do przebierania, stoliczki, łazienka, stołówka, w bazie można naładować butle powietrzem i nitroxem. Przy bazie znajduje się mały pensjonat z kilkoma dwu i trzy osobowymi pokojami, mała kawiarenka i sklep ze sprzętem nurkowym. W pobliżu (za siatką) znajduje się duże pole namiotowe.
Z tym kamieniołomem wiąże się też pewien bardzo smutny fakt. To tutaj w maju 2004 roku podczas nurkowania szkoleniowego zginął tragicznie jeden z najlepszych polskich nurków jaskiniowych i technicznych Wiktor Bolek.

Rodzaj miejsca i kilka słów o: Kamieniołom Wildschutz swoją nazwę zapożyczył od małej miejscowości, koło której się mieści, jest własnością rodziny Buder. Przemiły starszy pan po powitaniu nowych gości przedstawi plan kamieniołomu i powie co gdzie można znaleźć. Jest to kamieniołom, z którego wydobywano granit.
Kamieniołom przez dłuższy czas zanim został zalany powoli zarastał drzewami i chaszczami. W części południowej i zachodniej jest ich tak dużo, że szczelnie osłaniają ściany i stanowią spore utrudnienie w nurkowaniu.
Zbiornik ma wymiary 270m szerokości i około 300 długości. Na większej części akwenu dno znajduje się na głębokości 50-56m tylko w części przylegającej do południowo-zachodniej ściany kamieniołomu znajduje się wyrobisko w kształcie nerki (zajmujące obszar 230 x 80m) gdzie dno znajduje się na 69-70m.
Ściany kamieniołomu od strony północnej w miejscu gdzie wchodzi się do wody stromo opadają na 48 -50m jest tu trochę urokliwych głazowisk wśród których można spotkać ryby. Od strony południowej na głębokości 48m nad najgłębszą częścią kamieniołomu znajduje się taras szerokości 3-4m, który w czasach świetności kamieniołomu wykorzystywany był jako droga, biegnie ona w jedną stronę w kierunku windy wydobywczej a w drugim kierunku opada na 50m i okrąża całe zagłębienie. Do dziś zachowała się metrowej wysokości składająca się ze słupków i dwóch stalowych lin barierka bezpieczeństwa.

Wejście do kamieniołomu: prosto z bazy, z placyku do przebierania i pozostawienia sprzętu, kilkanaście schodków w dół (20m), dwa wejścia obok siebie z wygodnym pomostem do pozostawienia sprzętu oraz kilkoma stopniami we wodzie. Wejście komfortowe, spokojnie może się zanurzać kilka osób na raz. Dwa metry od brzegu, dno opada stromo - należy więc uważać i zawczasu nadmuchać jacket.
Po zanurzeniu: można tu znaleźć mnóstwo ciekawych miejsc zarówno pozostałości po kamieniołomie, jak i gadżetów zainstalowanych przez nurków. Większość z nich znajduje się w części wschodniej i południowej kamieniołomu, głównie na znajdującym się tam dnie, czyli około 40-50m, lub ścianach tej części kamieniołomu.
Po wejściu płynąc na lewo można po kolei znaleźć - budka telefoniczna z telefonami na pionowej ścianie na głebokości ok 20m, zawieszony w toni na głębokości ok 20m mały samolocik, pomnik w kształcie obelisku na 30m, latarnia uliczna z kablami, dalej jest piękny, zatopiony wielki las, budka strzelnicza, stacja pomp... jest tego więcej, lecz aby to ogarnać trzeba wykonać około 10 nurkowań. Przedział głębokości na jakiej można to wszystko znaleźć - od 20-50m. Wszystkie atrakcje obojkowane i oporęczowane.
Po wejsciu płynąć w dół i na prawo - ładny spad kończący się na około 40m, dalej dno opada, lecz już nie tak gwałtownie. Przy brzegu, na głębokości 2-3m jest półka skalna, zarośnięta roślinami i trzciną. Urocze miejsce na dekompresję.

Woda: widoczność jaką zastaliśmy pod koniec października 2006 to w porywach do 15m. Duża ilość zawiesin, woda raczej "mroczna". Od wielu osób już tam nurkujących dowiedzieliśmy się, że kamieniołom jest raczej kapryśny i bardzo zmienny. Niemniej można śmiało powiedzieć, że woda była niezła.

Fauna i flora: na prawo od wejścia, gdzie znajduje się półka skalana ok3m o szerokości około10m można znaleźć wiele szczupaków, okoni i masę migoczącego narybku. Widok wspaniały. Wśród czcin krąży trochę ryby białej. Na lewo od wejścia w kierunku zatopionej latarni znajduje się zatopiony las - tam również można spotkać kilka drapieżników. Moczarki, trzcina i kapelony sopełniają urokliwego charakteru brzegu zbiornika.
Poniżej termokliny - całkowity brak ryb. Co do przeciwległego brzegu jeszcze nie zbadaliśmy. Kamieniołom jest już bardzo długo zalany, wcześniej był zarośnięty dużą ilością roślinności, stąd można wysnuć wniosek, że w przybrzeżnej części na mieliznach życie kwitnie.
Kontakt: www.tsbuder.de oraz kilka ciekawych informacji: www.fother.pl/wildschutz.php


materiały i zdjęcia udostępnione dzięki uprzejmości www.bulbul.pl

829_wi2.jpg
830_wi3.jpg
831_wi4.jpg
832_wi5.jpg
833_wi6.jpg
834_wi7.jpg
835_wi8.jpg
836_wi9.jpg
837_wi11.jpg
838_wi12.jpg
839_plan_Wildschutz.jpg
840_wildschutz_01.jpg
842_wildschutz_07.jpg
843_wildschutz_09.jpg
846_wildschutz_14.jpg
847_wildschutz_15.jpg
  

 

 


SZCZECIŃSKIE CENTRUM NURKOWE "DIVE DEVIL", 70-376 Szczecin, ul. 5-go Lipca 23 B, tel.: 91 484 0164