my na Facebooku


 
DAN EUROPE

 

TERMINY WYJAZDÓW NURKOWYCH
W 2018 ROKU

 
nasza baza - wrak Manta
nasz baza w Ińsku

 
testy sprzętu nurkowego
testy sprzętu nurkowego

 

najlepsze miejsca nurkowe w północno-zachodniej Polsce

 

najlepsze miejsca nurkowe w Niemczech

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

<<  główna strona galerii    

<<   Najlepsze miejsca nurkowe
na terenie Niemiec
    

Kamieniołom Wetro


Miejscowość: Sproitz / Niesky (Sachsen)
Typ zbiornika wodnego: jezioro w kamieniołomie
Głębokość: max 57 m
Napełnianie butli: jest baza nurkowa i możliwość napełnienia butli
Zgłoszenie przyjazdu: wymagane zgłoszenie lub pozwolenie

Położenie: kamieniołom położony po prawej stronie od autostrady A4 na Drezno, nieopodal miejscowości Niesky.
Dokładny dojazd: z autostrady A4 należy zjechać na zjeździe Niederseifersdorf w kierunku miejscowości Niesky. Proszę uważać podczas jechania przez Niederseifersdorf i przestrzegać nakazanej prędkości, ponieważ odbywają się tam często kontrole radarowe! Trasa do Niesky wynosi około 9 kilometrów. Po drodze, po lewej stronie- zalew Wacheberg. Jadąc dalej dojeżdżasz do skrzyżowania, na którym znajduje się stacja benzynowa ARAL. Tutaj skręcasz na drogę nr B115 w kierunku Cottbus i Bad Muskau. Stamtąd są 2 kilometry do kolejnego skrzyżowania, gdzie ponownie należy skręcić w lewo, w kierunku Bautzen i Hoyerswerdy. Po przejechaniu około 1,4 kilometra dojeżdżasz do miejscowości See, gdzie ponownie należy skręcić w lewo w kierunku Bautzen i Sproitz. W tym kierunku jedziesz około 1 kilometra, do miejsca, gdzie po lewej stronie będzie znajdować się przystanek autobusowy a po lewej wagon górniczy. Tutaj należy skręcić w prawo. 100 metrów dalej widać już szyld bazy nurkowej, przy którym należy jeszcze raz skręcić w lewo.

Baza nurkowa: nad samym kamieniołomem znajduje się dobrze wyposażona baza. Mieszkający w niej cały rok mili ludzie zapewniają sanitariaty, ładowanie butli, świetlicę, gdzie można napić się ciepłej herbaty lub coś zjeść. Jest miejsce na rozbicie namiotu, zrobienie ogniska czy rozpalenie grila. Można wynająć pokój na kilka osób. Teren nie jest całkiem ogrodzony, lecz wejście do wody znajduje się bezpośrednio z terenu prywatnego, i należy uiścić opłatę za korzystanie z bazy.

Wejście do kamieniołomu: na teren bazy wjeżdża się zawsze otwartą bramą. Teren częściowo ogrodzony. Kamieniołom położony jest około 15m w dole, prowadzą do samej wody wygodne, szerokie, metalowe schody z poręczami. Kończą się pływającym pomostem przy samym brzegu. Wejście wygodne z samej bazy, można wygodnie wejść i wyjść z wody.

Po zanurzeniu: akwen składający się jakby z dwóch połączonych mis. Pomost znajduje się nad głębszą z nich, płytsza za przepłyceniem znajduje się na prawo do pomostu. Tuż pod pomostem dno opada prawie pionową ścianą do 32m, na wprost od pomostu można znaleźć miejsce o głębokości 56m. Warto płynąć w prawą stronę od wejścia, na głębokości około 6m zaczyna się poręczówka ciągnąca się na pionowej ścianie. Płynąc wzdłuż niej dotrzemy do przewężenia i lekkiego wypłycenia oddzielającego głębszą i płytszą część kamieniołomu. Po przepłynięciu nad przewężeniem w płytszej misie kamieniołomu znajdziemy, również przy prawej stronie kamieniołomu wrak samochodu. Płynąc dalej dotrzeć można do resztek budynków należących do wyrobiska. Jeżeli jednak nie przepłyniemy nad przewężeniem i popłyniemy wzdłuż niego w lewo, dopłyniemy na głębokości około15m do malowniczych resztek torów kolejki wąskotorowej i wielkich pali n których była mocowana. Akwen bogaty w ciekawe miejsca i pionowe ściany. Ze względu na jego wielkość warto tu wykonać kilka nurków i posiadać kompas.

Woda: duży akwen i brak naokoło lasów sprawia, ze woda nie ma większych zakwitów. Ładna przejrzystość panuje tu ponoć przez cały rok. Poniżej termokliny woda osiąga ok.15m klarowności. Jasna i lekko niebieskawa woda zachęca nawet do kąpieli bez sprzętu.

Fauna i flora: kamieniołom od dawna zamknięty, na płytszych brzegach osadziło się sporo ziemi i wyrosła ładna roślinność. Poniżej jednak 5m całkowity jej brak – pionowe ściany. Przedstawiciele zwierząt to głównie okonie, szczupaki i płocie. Rzadko ale można spotkać karasie i karpie.
Kontakt: www.tauchschule-szagunn.de


materiały i zdjęcia udostępnione dzięki uprzejmości www.bulbul.pl

848_272w.jpg
849_273w.jpg
850_274w.jpg
851_275w.jpg
852_567 w.jpg
853_plan_Wetro.jpg
854_Wetro_02.jpg
855_Wetro_05.jpg
856_Wetro_07.jpg
857_Wetro_08.jpg
858_Wetro_10.jpg
859_Wetro_11.jpg
860_vet1.jpg
861_vet2.jpg
862_vet3.jpg
863_vet4.jpg
  

 

 


SZCZECIŃSKIE CENTRUM NURKOWE "DIVE DEVIL", 70-376 Szczecin, ul. 5-go Lipca 23 B, tel.: 91 484 0164