my na Facebooku


 
DAN EUROPE

 

TERMINY WYJAZDÓW NURKOWYCH
W 2018 ROKU

 
nasza baza - wrak Manta
nasz baza w Ińsku

 
testy sprzętu nurkowego
testy sprzętu nurkowego

 

najlepsze miejsca nurkowe w północno-zachodniej Polsce

 

najlepsze miejsca nurkowe w Niemczech

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

<<  główna strona galerii    

<<   Najlepsze miejsca nurkowe
na terenie Niemiec
    

Jezioro Tollensesee.Miejscowość: Neubrandenburg (Mecklenburg - Vorpommern)
Typ zbiornika wodnego: naturalne jezioro
Głębokość: max 34 m
Napełnianie butli: jest baza nurkowa i możliwość ładowania butli
Zgłoszenie przyjazdu: wymagane zgłoszenie lub pozwolenie

OPIS:
Dojazd: Jezioro leży na południe od Neubrandenburga przy drodze krajowej B96. Do Wassersportzentrum Neubrandenburg należy skręcić po wjeździe do miejscowości Neubrandenburg w lewo w Lindenstraße i potem w prawo w Augustastraße.


W Wassersportzentrum Neubrandenburg (WSZ – Centrum Sportów Wodnych) znajduje się klub nurkowy oraz osoby oferujące wyprawy nurkowe łodzią do torpedowni i innych miejsc na jeziorze, po wcześniejszym umówieniu. Łodzią wypływa się z WSZ. Wycieczki 5-osobowe pontonem, maksymalna l-ba osób – 12. Należy zabrać ze sobą własne wyposażenia do nurkowania w zimnej wodzie, ponieważ jest ograniczona możliwość wypożyczenia sprzętu na miejscu. Można napełnić butle (nie ma nitroxu!). W ofercie są też specjalistyczne kursy SSI. Można zatrzymać się na kilka dni na polu namiotowo-kempingowym lub wynająć miejsce noclegowe w pensjonacie.


W ofercie wycieczki do:
· ruin torpedowni
· pozostałości mostu
· pomostu celowniczego
· łodzi roboczej 142


Średnia głębokość jeziora wynosi 20 m, w najgłębszym miejscu są to 34 m, a wokół torpedowni – 13 m. Jezioro ma 12 km długości i 3 km szerokości. Widoczność pod wodą uzależniona jest od kwitnienia alg i od kierunku i siły wiatru. Jeżeli wieje południowy wiatr, to widoczność przy torpedowni w północnym końcu jeziora będzie niezbyt dobra.
UWAGA: Przy ładnej pogodzie na jeziorze jest pełno łodzi! Nie wolno wjeżdżać samochodami do lasów wokół jeziora!

Najciekawsze miejsca nurkowe:
1. dawna torpedownia (nurkowanie z łodzi)
Najbardziej znanym miejscem nurkowym jeziora Tollensesee jest dawna torpedownia, która tworzy sztuczną wyspę, zbudowaną w 1942 roku przez więźniów w północnej części zbiornika. Torpedownia miała służyć wyeliminowaniu stosunkowo wysokiej liczby wad niemieckich torped. W tamtym czasie budynek był połączony z lądem szynami i o wiele większy niż wskazują na to pozostałości wyspy. Zainstalowano w nim po dwie wyrzutnie torpedowe pod i na wodzie. Statek-cel znajdował się przed miejscowością Alt Rhese. Po 1945 torpedownię wraz z wyspą kilkakrotnie wysadzano w powietrze. Można tu nurkować tylko na szczególne zezwolenie lub pod opieką miejscowych szkół dla nurków lub stowarzyszeń nurkowych. Sens ma jedynie nurkowanie z łodzi. Ze względu na wysoki stopień niebezpieczeństwa podczas pływania w ruinach lepiej nie nurkować pojedynkę. W przypadku zorganizowanego zejścia pod wodę jest możliwość nurkowania (przy dobrej widoczności i z należytą ostrożnością) pod ruiny do wnętrza wyspy! Warto skorzystać z wycieczek nurkowych łodzią proponowanych m.in. przez stowarzyszenie nurkowe. W tym celu należy zgłosić się do centrum i ustalić szczegóły.

2. Wassersportzentrum (WSZ) przy Augustastraße, w pobliżu przystani dla łodzi
Samochód można zaparkować przy WSZ w ulicy Augustastraße przed knajpką „Kutter”. Do wody schodzi się z pomostu Centrum. Stąd widać ruiny wysadzonej w powietrze wyspy torpedowni. Jedyną atrakcję tego miejsca stanowią pozostałości dawnego łącznika torpedowni z lądem. Już 2 min po zejściu pod wodę można natrafić na elementy mocowania torów, które wystają z podłoża. UWAGA: Niczego nie wolno dotykać! W wodzie znajduje się jeszcze sporo amunicji. Płynąc wzdłuż umocnień można się natknąć na mnóstwo śmieci, tj. stalowe liny czy blaszane elementy. Przy dobrej widoczności, po prawej stronie umocnień, można się natknąć na sztuczną platformę, znajdującą się na głębokości 5-6 m. Niedaleko stąd znajduje się kotlina o średnicy ok. 15 m, w której stoją dwie wielkie rury ssące z potężnymi sitami.

3. Pomost celowniczy torpedowni (nurkowanie z łodzi)
Miejsce znajduje się ok. 15 min łodzią od WSZ. Trzeba zakotwiczyć obok konstrukcji i zejść pod wodę po linie kotwicznej. Ok. 15 m pod powierzchnią jest już całkowicie ciemno. Ok. 20 m pod wodą należy zwiększyć ostrożność, ponieważ trudno rozpoznać dno w nieprzejrzystej wodzie. Przy nieostrożnym ruchu z podłoża unoszą się chmury szlamu, który bardzo powoli opada. Zalecana jest ostrożność, ponieważ konstrukcja jest tego samego koloru co podłoże i przy złej widoczności można w nią uderzyć. Wrak ma ok. 30 m długości i 7-8 m szerokości. Dobrze widać ster, który wystaje na 2 m z dna, rufę i inne elementy.
Nurkowanie w tym miejscu tylko dla zaawansowanych! Mała szansa na zrobienie zdjęć. UWAGA: AMUNICJA!

961_26.jpg
962_27a.jpg
963_28.jpg
964_29.jpg
965_30.jpg
966_30a.jpg
967_31.jpg
968_32.jpg
969_34.jpg
970_35.jpg
971_36.jpg
972_44.jpg
973_50.jpg
974_51.jpg
975_54.jpg
976_56.jpg
977_57.jpg
978_59.jpg
979_60.jpg
980_569.jpg
  do przodu

 

 


SZCZECIŃSKIE CENTRUM NURKOWE "DIVE DEVIL", 70-376 Szczecin, ul. 5-go Lipca 23 B, tel.: 91 484 0164