https://divedevil-sklep.pl/

tel. 914 840 164
tel. 601 725 077
tel. 602 355 459

my na facebook

Home » Centrum Nurkowe » O jeziorze

O jeziorze

Ińsko to najpiękniejsze krajobrazowo jezioro na Pomorzu Zachodnim, położone wśród wzgórz morenowych zachodniej części Pojezierza Pomorskiego, w dorzeczu rzeki Iny, 122 m n.p.m. Lustro wody liczy 487 ha, a na jedną dużą wyspę i kilka maleńkich przypada 22,3 ha. Głębokość maksymalna - 41,7 m, średnia - 11,5 m. Maksymalna długość 5400 m, szerokość - 2100 m.

Linia brzegowa, nadzwyczaj bogato rozwinięta, wynosi ponad 28,5 km. Powierzchnia lustra wody, objęta roślinnością, wynosi 47 ha, co stanowi 7,8 % akwenu jeziora, a linia brzegowa jest w 83% zarośnięta roślinnością wynurzoną. Kształt jeziora jest nadzwyczaj skomplikowany i charakteryzuje się licznymi głębokimi zatokami, ostrymi półwyspami i cyplami wbiegającymi w taflę wody, przesmykami, wypłyceniami i stromo opadającymi głęboczkami. Bardzo charakterystyczna jest południowo - zachodnia część, oddzielona wąskim przesmykiem i drogą od właściwego jeziora i z tej racji uznawana przez wielu za oddzielne jezioro zwane Linówko.

Zbocza spadające do jeziora są coraz bardziej strome i dochodzą do 30 m wysokości. Na brzegu spotykamy liczne kamienie i głazy. W tej cześci jeziora znajduje się wieś Ostrowie. Następnie mamy ostro wrzynający się w jezioro półwysep, kilkadziesiąt metrów bagiennego terenu i północny brzeg wąskiej, długiej zatoki, prowadzącej aż do miejscowości Ścienne. Warto wskazać jeszcze jeden głęboczek (36 m), znajdujący się niemal w centrum jeziora. Pozostałe głebokości Ińska można odczytać z izobat na załączonej mapce. Przezroczystość wody w jeziorze ocenia się na 6 - 8 m. Zimą i wczesną wiosną może ona być jeszcze większa.

Baza nurkowa

Nasza Baza znajduje się w Ińsku na terenie pola namiotowego "Na Cyplu" ul: Spacerowa 1, kilkadziesiąt metrów za główną plażą i promenadą. Głównym elementem bazy jest hangar usytuowany nad samym brzegiem jeziora. W hangarze przechowujemy sprzęt nurkowy. Nurkowie mają tu możliwość przebrania się i ogrzania po nurkowaniu. Do dyspozycji szkół i centrów nurkowych oddaliśmy pomieszczenie przeznaczone do prowadzenia szkoleń i warsztatów. Są miejsca do konfiguracji sprzętu i przebieralnia. Można tu nabić butle powietrzem (dysponujemy kompresorem) oraz w sezonie wypożyczyć sprzęt pływający.

Naprzeciwko hangaru w jeziorze na głębokości 4, 8 i 11 metrów znajdują się nasze platformy, na których przeprowadzamy szkolenia adeptów nurkowania. Na 15 i 21 metrach są zatopione cztery wraki o długościach od 5 do 14 metrów - Żaglówka, Rybak, Cup Arkona i Manta. Pod wodą istnieje kilka tras turystycznych, które prowadzą po wszystkich naszych atrakcjach. Całość jest oporęczowana i dobrze oznakowana. Jest aleja zatopionych drzew, mini rafa i skupisko dużych głazów polodowcowych a ostatnio przybyła skrzynia ze skarbami, podwodny namiot, doświadczony nurek, który zamieszkał na jednym z wraków i korpus żaglówki z pięknym masztem i kolorowym żaglem.

Centrum dysponuje swoim barakowozem stojącym około 20 m od hangaru. W barakowozie znajduje się sześć łóżek, kuchenka oraz instalacja elektryczna. Jest również możliwość rozbicia namiotu na pobliskim polu namiotowym lub wynajęcia domków w okolicznych ośrodkach. Na jednym z nich funkcjonuje restauracja serwująca znakomite całodzienne wyżywienie. Serdecznie zapraszamy!